2021-naacp-image-awards:-the-complete-winners-list

How’s this for Black excellence? This yr’s 52nd NAACP Image Awards — honoring folks of coloration throughout tv, music, literature and movie — is a week-long celebration, with 5 nights of digital awards main as much as Saturday’s dwell broadcast.

Hosted by return emcee Anthony Anderson, the ceremony included Andra Day, Lin-Manuel Miranda, Michelle Obama, Regina King and extra presenting awards, whereas Eddie Murphy was inducted into the NAACP Image Awards Hall of Fame (introduced to him by longtime collaborator Arsenio Hall) and LeBron James will obtain the President’s Award.

The previous non-televised program was hosted by ET’s personal Nischelle Turner, with awards introduced by Nicole Beharie, Leslie Jones and Susan Kelechi Watson. Winners included the late Chadwick Boseman for Outstanding Supporting Actor and recording honors for Beyoncé, Doja Cat and Drake. Former president Barack Obama, in the meantime, took dwelling a literary award for his memoir, A Promised Land.

See the complete listing of winners, in daring, beneath.

Special Awards

Entertainer of the Year

D-Nice


Viola Davis


Regina King


Trevor Noah


Tyler Perry

Social Justice Impact

April Ryan


Debbie Allen


Lebron James


Stacey Abrams


Tamika Mallory

Chairman’s Award

Rev. James Lawson

Activist of the Year

Reverend Dr. Wendell Anthony

Youth Activist of the Year

Madison Potts

Jackie Robinson Sports Awards

Stephen Curry and the WNBA Players Association

Spingarn Medal

Misty Copeland

Key of Life Award

Dr. Kizzmekia Corbett

Founder’s Award

Toni Vaz, NAACP Image Awards Co-Founder

Television and Streaming

Outstanding Comedy Series

#blackAF


Black-ish


grown-ish

Insecure
 — Winner

The Last O.G.

Outstanding Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, Black-ish — Winner


Cedric The Entertainer, The Neighborhood


Don Cheadle, Black Monday


Idris Elba, In the Long Run


Tracy Morgan, The Last O.G.

Outstanding Actress in a Comedy Series

Issa Rae, Insecure


Folake Olowofoyeku, Bob Hearts Abishola


Regina Hall, Black Monday


Tracee Ellis Ross, Black-ish


Yara Shahidi, Grown-ish

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine

Deon Cole, Black-ish — Winner


Jay Ellis, Insecure


Kenan Thompson, Saturday Night Live


Laurence Fishburne, Black-ish

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Jenifer Lewis, Black-ish

Marsai Martin, Black-ish — Winner


Natasha Rothwell, Insecure


Tichina Arnold, The Neighborhood


Yvonne Orji, Insecure

Outstanding Drama Series

All Rise


Bridgerton


Lovecraft Country

Power Book II: Ghost
 — Winner

This Is Us

Outstanding Actor in a Drama Series

Jonathan Majors, Lovecraft Country


Keith David, Greenleaf


Nicco Annan, P-Valley


Regé-Jean Page, Bridgerton


Sterling Okay. Brown, This Is Us

Outstanding Actress in a Drama Series

Angela Bassett, 9-1-1


Brandee Evans, P-Valley


Jurnee Smollett, Lovecraft Country


Simone Missick, All Rise


Viola Davis, How To Get Away With Murder

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Clifford “Method Man” Smith, Power Book II: Ghost — Winner


Delroy Lindo, The Good Fight


J. Alphonse Nicholson, P-Valley


Jeffrey Wright, Westworld


Michael Kenneth Williams, Lovecraft Country

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Adjoa Andoh, Bridgerton


Aunjanue Ellis, Lovecraft Country


 Lynn Whitfield, Greenleaf

Mary J. Blige, Power Book II: Ghost — Winner


Susan Kelechi Watson, This Is Us

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Hamilton


Little Fires Everywhere

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker
 — Winner

Sylvie’s Love


The Clark Sisters: First Ladies of Gospel

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

Blair Underwood, Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker — Winner


Chris Rock, Fargo


Daveed Diggs, Hamilton


Leslie Odom, Jr., Hamilton


Nnamdi Asomugha, Sylvie’s Love

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

Aunjanue Ellis, The Clark Sisters: First Ladies of Gospel


Kerry Washington, Little Fires Everywhere


Michaela Coel, I May Destroy You

Octavia Spencer, Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker — Winner


Tessa Thompson, Sylvie’s Love

Outstanding News/Information (Series or Special)

AM Joy: Remembering John Lewis Special


Desus & Mero: The Obama Interview


The Color of Covid

The New York Times Presents “The Killing of Breonna Taylor”
 — Winner

The Reidout

Outstanding Talk Series

Red Table Talk — Winner

Tamron Hall


The Daily Show with Trevor Noah


The Oprah Conversation


The Shop: Uninterrupted

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show

Celebrity Family Feud — Winner

Iyanla: Fix My Life


Shark Tank


United Shades of America with W. Kamau Bell


Voices of Fire

Outstanding Variety Show (Series or Special)

8: 46


Black Is King


The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

VERZUZ
 — Winner

Yvonne Orji: Momma I Made It!

Outstanding Children’s Program

Bookmarks: Celebrating Black Voices


Craig of the Creek

Family Reunion
 — Winner

Raven’s Home


We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited–Series)

Alex R. Hibbert, The Chi


Lexi Underwood, Little Fires Everywhere


Lyric Ross, This Is Us

Marsai Martin, Black-ish — Winner


Miles Brown, Black-ish

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

Don Lemon, CNN Tonight with Don Lemon


Jada Pinkett Smith, Red Table Talk


Joy Reid, The Reidout


LeBron James, The Shop: Uninterrupted

Trevor Noah, The Daily Show with Trevor Noah — Winner

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Alfonso Ribeiro, America’s Funniest Home Videos


Iyanla Vanzant, Iyanla: Fix My Life

Steve Harvey, Celebrity Family Feud — Winner


W. Kamau Bell, United Shades of America with W. Kamau Bell


RuPaul, RuPaul’s Drag Race

Outstanding Guest Performance – Comedy or Drama Series

Chris Rock, Saturday Night Live


Courtney B. Vance, Lovecraft Country


Dave Chappelle, Saturday Night Live


Issa Rae, Saturday Night Live

Loretta Devine, P-Valley — Winner

Outstanding Animated Series

Big Mouth


Central Park

Doc McStuffins
 — Winner

She-Ra and the Princesses of Power


Star Trek: Lower Decks

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)

Aisha Tyler, Archer


Courtney B. Vance, Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story


Dawnn Lewis, Star Trek: Lower Decks


Deon Cole, Kipo and the Age of Wonderbeasts

Laya DeLeon Hayes, Doc McStuffins — Winner

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama

#FreeRayshawn — Winner

CripTales

Lazor Wulf

Mapleworth Murders

Sincerely, Camille

Outstanding Performance in a Short Form Series

Giancarlo Esposito, The Broken and the Bad


J.B. Smoove, Mapleworth Murders


Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn

Laurence Fishburne, #FreeRayshawn — Winner


Stephan James, #FreeRayshawn

Outstanding Short Form Series – Reality/Nonfiction

American Masters – Unladylike2020


Benedict Men

Between The Scenes – The Daily Show
 — Winner

In The Making


Inspire Change Series

Outstanding Breakthrough Creative (Television)

Katori Hall, P-Valley


Keith Knight, Woke


Ramy Youssef, Ramy

Raynelle Swilling, Cherish the Day — Winner


Teri Schaffer, Cherish the Day

Recording

Outstanding New Artist

Chika

Doja Cat — Winner


D Smoke


Giveon


Skip Marley

Outstanding Male Artist

Big Sean


Black Thought


Charlie Wilson

Drake — Winner


John Legend

Outstanding Female Artist

Beyoncé — Winner


H.E.R.


Jazmine Sullivan


Ledisi


Alicia Keys

Outstanding Music Video/Visual Album

“I Can’t Breathe” – H.E.R.


“Anything For You” – Ledisi

Black is King, Beyoncé

“Brown Skin Girl” – Beyoncé feat. WizKid, SAINt JHN and Blu Ivy Carter — Winner


“Do It” – Chloe x Halle

Outstanding Album

Alicia, Alicia Keys

b7, Brandy

Bigger Love, John Legend

Chilombo, Jhené Aiko — Winner

The Wild Card, LEDISI

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

Ma Rainey’s Black Bottom (Music from the Netflix Film)


Insecure: Music from the HBO Original Series


Jingle Jangle: A Christmas Journey

Soul Original Motion Picture Soundtrack
 — Winner

The First Ladies of Gospel: The Clark Sisters Biopic Soundtrack

Outstanding Gospel/Christian Album

Chosen Vessel, Marvin Sapp

Gospel According to PJ, PJ Morton

I Am, Koryn Hawthorne

Kierra, Kierra Sheard

The Return, The Clark Sisters — Winner

Outstanding Gospel/Christian Song

“All in His Plan” – PJ Morton


“Never Lost” – CeCe Winans


“Something Has To Break” – Kierra Sheard feat. Tasha Cobbs-Leonard


“Strong God” – Kirk Franklin

“Touch from You” – Tamela Mann — Winner

Outstanding Jazz Album – Instrumental

Be Water, Christian Sands

Music From and Inspired By Soul, Jon Batiste — Winner

Omega, Immanuel Wilkins

Reciprocity, George Burton

The Iconoclast, Barry Stephenson

Outstanding Jazz Album – Vocal

Donny Duke and Wonder, Nathan Mitchell

Holy Room – Live at Alte Oper, Somi — Winner

Pulling Off The Covers, Mike Phillips

Stronger, Jeff Bradshaw

The Eddy (From The Netflix Original Series), The Eddy

Outstanding Soul/R&B Song

“I Can’t Breathe” – H.E.R.


“Anything For You” – LEDISI


“B.S.” – Jhené Aiko feat. H.E.R.


“Black Parade” – Beyoncé

“Do It” – Chloe x Halle — Winner

Outstanding Hip Hop/Rap Song

“Deep Reverence” – Big Sean feat. Nipsey Hussle

“Savage Remix” – Megan Thee Stallion feat. Beyoncé — Winner


“Cool Off” – Missy Elliott


“Laugh Now, Cry Later” – Drake


“Life Is Good” – Future & Drake

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)

Alicia Keys feat. Jill Scott – “Jill Scott”

Chloe x Halle – “Wonder What She Thinks Of Me” — Winner


Jimmy Jam & Terry Lewis feat. Babyface – “He Don’t Know Nothin’ Bout It”


Kem feat. Toni Braxton – “Live Out Your Love”


Ledisi and PJ Morton – “Anything For You”

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)

Alicia Keys feat. Khalid – “So Done”


Big Sean feat. Nipsey Hussle – “Deep Reverence”


Chloe x Halle – “Do It”


Jhené Aiko feat. H.E.R. – “B.S.”

Megan Thee Stallion feat. Beyoncé – “Savage Remix” — Winner

Outstanding International Song

“Blessed” – Buju Banton

“Lockdown” – Original Koffee — Winner


“Pressure (Remix)” – Original Koffee feat. Buju Banton


“Tanana” – Davido feat. Tiwa Savage


“Temptation” – Tiwa Savage

Outstanding Producer of the Year

Donald Lawrence

Hit-Boy — Winner


Jathan Wilson


Sean Keys


TM88

Motion Picture

Outstanding Motion Picture

Bad Boys For Life


Da 5 Bloods


Jingle Jangle: A Christmas Journey


Ma Rainey’s Black Bottom


One Night In Miami

Outstanding Actor in a Motion Picture

Anthony Mackie, The Banker


Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom


Delroy Lindo, Da 5 Bloods


Forest Whitaker, Jingle Jangle: A Christmas Journey


Will Smith, Bad Boys For Life

Outstanding Actress in a Motion Picture

Issa Rae, The Photograph


Janelle Monáe, Antebellum


Madalen Mills, Jingle Jangle: A Christmas Journey


Tracee Ellis Ross, The High Note


Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

Aldis Hodge, One Night In Miami

Chadwick Boseman, Da 5 Bloods — Winner


Clarke Peters, Da 5 Bloods


Colman Domingo, Ma Rainey’s Black Bottom


Glynn Turman, Ma Rainey’s Black Bottom

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Anika Noni Rose, Jingle Jangle: A Christmas Journey


Gabourey Sidibe, Antebellum


Nia Long, The Banker

Phylicia Rashad, Jingle Jangle: A Christmas Journey — Winner


Taylour Paige, Ma Rainey’s Black Bottom

Outstanding Independent Motion Picture

Emperor


Farewell Amor


Miss Juneteenth


The twenty fourth

The Banker
 — Winner

Outstanding International Motion Picture

Ainu Mosir


His House

Night of the Kings
 — Winner

The Last Tree


The Life Ahead (La vita davanti a se)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

Dayo Okeniyi, Emperor


Dominique Fishback, Project Power


Jahi Di’Allo Winston, Charm City Kings


Jahzir Bruno, The Witches

Madalen Mills, Jingle Jangle: A Christmas Journey — Winner

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

Da 5 Bloods


Jingle Jangle: A Christmas Journey

Ma Rainey’s Black Bottom
 — Winner

Soul


The Banker

Outstanding Animated Motion Picture

Onward


Over the Moon


Scoob!

Soul
 — Winner

Trolls World Tour

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture

Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove, Soul


Angela Bassett, Soul


Chris Rock, The Witches

Jamie Foxx, Soul — Winner


Phylicia Rashad, Soul

Outstanding Short Form (Live Action)

Baldwin Beauty

Black Boy Joy
 — Winner

Gets Good Light


Home


Mr. & Mrs. Ellis

Outstanding Short Form (Animated)

Canvas — Winner

Cops and Robbers


Loop


The Power of Hope


Windup

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)

Loira Limbal, Through the Night


Melissa Haizlip, Mr. Soul!

Nadia Hallgren, Becoming — Winner


Radha Blank, The Forty-Year-Old Version


Remi Weekes, His House

Documentary

Outstanding Documentary (Film)

All In: The Fight For Democracy


Coded Bias

John Lewis: Good Trouble
 — Winner

Mr. Soul!


On the Record

Outstanding Documentary (Television)

And She Could Be Next


Black Love


Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade

The Last Dance
 — Winner

Unsung

Writing

Outstanding Writing in a Comedy Series

Issa Rae – “Lowkey Feelin’ Myself” (Insecure)


Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon – “The Rock” (Little America)

Michaela Coel – “Ego Death” (I May Destroy You) — Winner


Mindy Kaling, Lang Fisher – “Pilot” (Never Have I Ever)


Rajiv Joseph – “The Manager” (Little America)

Outstanding Writing in a Drama Series

Attica Locke – “The Spider Web” (Little Fires Everywhere) — Winner


Erika L. Johnson, Mark Richard – “A Wicked Plot” (The Good Lord Bird)


Jessica Lamour – “Love Hurts” (Little Voice)


Katori Hall – “Perpetratin'” (P-Valley)


Tanya Barfield – “Shirley” (Mrs. America)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles, Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular


Eugene Ashe, Sylvie’s Love

Geri Cole, The Power of We: A Sesame Street Special — Winner


Lin-Manuel Miranda, Hamilton


Sylvia L. Jones, Camille Tucker, The Clark Sisters: First Ladies of Gospel

Outstanding Writing in a Motion Picture

David E. Talbert, Jingle Jangle: A Christmas Journey


Kemp Powers, One Night in Miami.


Lee Isaac Chung, Minari


Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones, Soul

Radha Blank, The Forty-Year-Old Version — Winner

Outstanding Writing in a Documentary (Television or Motion Picture)

Mary Mazzio, A Most Beautiful Thing

Melissa Haizlip, Mr. Soul! — Winner


Nile Cone, The Beat Don’t Stop


Royal Kennedy Rodgers, Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story


Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas, The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show

Directing

Outstanding Directing in a Comedy Series

Anya Adams – “Hair Day” (Black-ish) — Winner


Aurora Guerrero – “The Jaguar” (Little America)


Eric Dean Seaton – “Our Wedding Dre” (Black-ish)


Kabir Akhtar – “…started a nuclear war” (Never Have I Ever)


Sam Miller, Michaela Coel – “Ego Death” (I May Destroy You)

Outstanding Directing in a Drama Series

Cheryl Dunye – “Strange Case” (Lovecraft Country)

Hanelle Culpepper – “Remembrance” (Star Trek: Picard) — Winner


Misha Green – “Jig-a-Bobo” (Lovecraft Country)


Nzingha Stewart – “The Uncanny” (Little Fires Everywhere)


Steve McQueen – “Mangrove” (Small Axe)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

Beyoncé Knowles Carter, Emmanuel Adeji, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour, Black Is King


Christine Swanson, The Clark Sisters: First Ladies of Gospel


Chuck Vinson, Alan Muraoka, The Power of We: A Sesame Street Special

Eugene Ashe, Sylvie’s Love — Winner


Kamilah Forbes, Between The World And Me

Outstanding Directing in a Motion Picture

David E. Talbert, Jingle Jangle: A Christmas Journey


George C. Wolfe, Ma Rainey’s Black Bottom

Gina Prince-Bythewood, The Old Guard — Winner


Radha Blank, The Forty-Year-Old Version


Regina King, One Night in Miami

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)

Keith McQuirter, By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem — Winner


Muta’Ali, Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn


Sam Pollard, Maro Chermayeff, Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (Ep. 1 & 2)


Simcha Jacobovici, Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade


Yoruba Richen, The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show

Literature

Outstanding Literary Work – Fiction

Black Bottom Saints – Alice Randall

Lakewood – Megan Giddings

Riot Baby – Tochi Onyebuchi

The Awkward Black Man – Walter Mosley — Winner

The Vanishing Half – Brit Bennett

Outstanding Literary Work – Nonfiction

A Black Women’s History of the United States – Daina Berry

A Promised Land – Barack Obama — Winner

Driving While Black – Gretchen Sorin

Long Time Coming: Reckoning with Race in America – Michael Eric Dyson

We’re Better Than This – Elijah Cummings

Outstanding Literary Work – Debut Author

A Knock at Midnight – Brittany Barnett

Greyboy: Finding Blackness in a White World – Cole Brown

Lakewood – Megan Giddings

The Compton Cowboys – Walter Thompson-Hernandez

We’re Better Than This – Elijah Cummings — Winner

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team – Arshay Cooper

A Promised Land – Barack Obama

Olympic Pride, American Prejudice – Deborah Draper

The Dead Are Arising – Les Payne, Tamara Payne — Winner

Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player – Willie O’Ree

Outstanding Literary Work – Instructional

Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space – Valerie Harrison

Living Lively – Haile Thomas

The Black Foster Youth Handbook – Ángela Quijada-Banks

The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith–Spiritually, Personally, and Professionally – Kimberla Lawson Roby

Vegetable Kingdom – Bryant Terry — Winner

Outstanding Literary Work – Poetry

Homie – Danez Smith

Kontemporary Amerikan Poetry – John Murillo

Seeing the Body – Rachel Eliza Griffiths

The Age of Phillis – Honorée Jeffers — Winner

Un-American – Hafizah Geter

Outstanding Literary Work – Children

I Promise – LeBron James, Nina Mata

Just Like a Mama – Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow

Kamala Harris: Rooted in Justice – Nikki Grimes, Laura Freeman

She Was the First!: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm – Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez — Winner

The Secret Garden of George Washington Carver – Gene Barretta, Frank Morrison

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

Before the Ever After – Jacqueline Woodson — Winner

Black Brother, Black Brother – Jewell Parker Rhodes

Dear Justyce – Nic Stone

Stamped: Racism, Antiracism, and You – Jason Reynolds

This is Your Time – Ruby Bridges


The 2021 NAACP Image Awards air on March 27 at 5 p.m. PT/8 p.m. ET on BET and simulcast throughout ViacomCBS networks, following 5 nights of non-televised classes streaming from March 22-26.

RELATED CONTENT:

Michelle Obama Reveals What Family Dinners Are Like With Barack

Jason Isbell Donating Cut of Morgan Wallen’s Collab to NAACP

13 Black Actors, Directors and Comedians Who Made History